За даними Держгеокадастру, упродовж останніх 10 років українці безоплатно отримали у власність майже 500 тис. земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Тобто, якщо усереднити, то на тиждень в країні фіксувалося близько тисячі відповідних нормативно-правових актів. Для відділів надання адміністративних послуг, які працювали у сільській місцевості, це було доволі серйозне навантаженням.
Втім повномасштабна війна все переінакшила. Верховна Рада України ухвалила рішення про призупинення безоплатної передачі земель у приватну власність на період дії воєнного стану. До того ж було заборонено надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі.
Такі зміни безпосереднім чином вплинули на роботу ЦНАПів. Це добре ілюструє ситуація, яка склалася у Святовасилівській сільській територіальній громаді, що розташована на півдні Дніпропетровської області (Солонянський район).
«В останній час за місяць надається в середньому близько 60 адміністративних послуг. Через введення воєнного стану в країні було призупинено процес приватизації землі сільськогосподарського призначення, тому кількість адміністративних послуг у земельній сфері зменшилась – приблизно в 5 разів», – розповідає Володимир Єфіменко, керівник місцевого Центру надання адміністративних послуг.
Він також наголошує, що це не означає зменшення обсягів роботи. Бо одночасно з’явилися і нові напрями діяльності. Йдеться про обслуговування внутрішньо переміщених осіб. На відносно невелику громаду – 4860 мешканців – додалося 160 ВПО.
«Через ЦНАП зараз надається адміністративна послуга «Надання компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану». Кожен місяць звертається близько 15 власників житла, що надали прихисток ВПО. Надання такої послуги передбачає роботу в ІАС «Прихисток», тому адміністратори ЦНАП швидко отримали доступ та навички роботи в цій програмі. Також отримуємо доступ до реєстру пошкодженого, зруйнованого майна, оскільки послуга по отриманню компенсації за таке майно є актуальною для багатьох переселенців. Наразі інтегрується до адміністративних послуг відділу ЦНАП комплексна послуга, передбачена програмою «Я-Ветеран», яка стане актуальною для захисників України, що повертатимуться до мирного життя», – наголошує пан Єфіменко.
Нові завдання потребували від доволі маленького колективу ЦНАП у три працівника, не лише отримання додаткових знань, а й відповідного технічного оснащення. На допомогу прийшли західні партнери. Зокрема, завдяки міжнародній технічній допомозі, ЦНАП Святовасилівської громади отримав ноутбук, багатофункціональний пристрій (принтер, ксерокс, сканер), картрідери для зчитування інформації з ID карток.
«Це дало нам змогу обладнати повноцінне робоче місце адміністратора, яке в більшій мірі відповідає сучасним вимогам. Обладнання, яке вивільнилось при цьому ми можемо використати для облаштування місця самообслуговування для наших відвідувачів. Саме такої техніки нам не вистачало до цього часу», – каже керівник ЦНАПу у Святовасилівській ОТГ.
Підвищення рівня надання адміністративних, інформаційних і соціальних послуг жителям Дніпропетровщини стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, отриманій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), і проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні», що забезпечив технічну й експертну допомогу в оснащенні ЦНАПів в об’єднаних територіальних громадах Дніпропетровської обласної військової адміністрації.