19 серпня православні християни відзначають свято Преображення Господнього або Яблучний Спас. Що означає свято Преображення Господнє,про прикмети та заборони дня на 19 серпня читайте в матеріалі «Дніпро Регіон».
- Преображення Господнє 2023: чому освячують яблука та виноград
- Штрудель з лаваша з яблуками в духовці: 40 хвилин і все готово
Про свято Преображення Господнє
Як розповідає Євангеліє, незадовго до Своїх страждань Ісус Христос взяв трьох учеників: Петра, Якова та Іоана і з ними піднявся на високу гору помолитися (За давнім церковним переданням, це була прекрасна гора Фавор, вкрита багатою рослинністю від підніжжя до вершини).
Поки Спаситель молився, ученики від утоми заснули. Коли ж прокинулися, то побачили, що Ісус Христос преобразився: лице Його засяяло, наче сонце, а одяг Його став білим, як світло. В цей час до Нього з’явились, у славі небесній, два пророки, Мойсей та Ілля, і розмовляли з Ним про страждання і смерть, які Йому належало перетерпіти в Єрусалимі. Незвичайна радість наповнила тоді серця учеників. Коли ж вони побачили, що Мойсей та Ілля відходять від Ісуса Христа, Петро, не знаючи, що сказати, викликнув: «Господи! Добре нам тут бути; коли хочеш, зробимо тут три намети: Тобі один, Мойсеєві один і один Іллі». Раптом світла хмара осінила їх, і вони почули із хмари голос (Бога Отця): «Цей є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління; Його слухайте!»
Ученики зі страху попадали на землю. Ісус Христос підійшов до них, доторкнувся до них і сказав: «Встаньте і не бійтесь». Ученики встали і побачили Ісуса Христа у звичайному вигляді. Коли ж вони спускалися з гори, Ісус Христос повелів нікому не розповідати про те, що бачили, доки Він не воскресне з мертвих.
Як вчать святі отці і богослови, Преображення Господнє ‒ це явлення Царства Божого на землі. В Господньому преображенні ми бачимо, яким світлом повинен засяяти наш матеріальний світ, якою славою він покликаний засяяти у вічності в Царстві Божому. Сьогоднішнє свято спонукає нас християн подумати про те, чи достойні ми своїми духовними очима побачити Господа, доторкнутися до Його божественного світла; яке спонукає кожного із нас до внутрішнього преображення. А це внутрішнє преображення полягає в повному звільнені від гріха і всіх гріховних земних пристрастей задля духовного прозріння і споглядання божественного світла; для стяжання Духа Святого і життя вічного.
Святкуючи це свято, ми віримо, що Господь, Який преобразився на горі, преобразить колись і нас, наші душі і тіла. Але поряд із цим прикладаймо зусиль для того, щоб очиститись духовно від того гріховного бруду, яким наповнені наші душі і серця. Очистьмо їх для того, щоб в нас панував не гріх, а Христос. Просімо ж у Господа духовного преображення для наших душ, щоб як апостоли так і ми сподобились бачити неприступне і вічне божественне світло Його і ввійшли у Царство Його слави.
Богослужіння Преображення має ту особливість, що після закінчення літургії благословляються й освячуються принесені віруючими у храм виноград та плоди дерев: яблука, груші, сливи тощо.
Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі (звідки запозичено наш Устав) саме в цю пору дозрівав виноград, який, власне, і прийнято освячувати в цей день. Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що в ній, як у суспільстві священному, все — від людини до рослини — повинно бути присвячене Богу як Його творіння.
Що не можна робити на Яблучний Спас
- Не можна робити будь-яку хатню роботу.
- Не можна проганяти комах і вбивати їх.
- Не можна лаятися і сваритися.
- Не можна бажати комусь зла, адже воно може повернутися до вас.
Прикмети на Яблучний Спас
- Який другий Спас, такий і січень
- Який день на Другий Спас такий і Покров
- Сухий день віщує суху осінь, мокрий – мокру, а ясний – сувору зиму
- Цього дня проводять захід сонця у полі з піснями
- На другий Спас освячують яблука та мед
- На другий Спас і жебрак яблучко з’їсть
- До другого спасу не їдять жодних плодів, окрім огірків
- Коли їж перше яблучко, «що надумано – збудеться, що збудеться – не минає»
- Прийшов Спас –сплинув весь час
- Прийшов другий Спас, готуй рукавиці про запас
- З другого Спасу засівай озимі.