В Україні існує три види отруйних змій, а також вужі, полози, ящірки, черепахи та інші плазуни. Коли температура повітря перевищує середні показники, їх активність знижується, вони стають малорухливими і млявими, тому зазвичай люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають або лягають на плазуна.
Як надавати першу допомогу при укусі змії і чого не варто робити, які існують правила безпеки, що вбережуть від укусів, розповість «Дніпро Регіон».
Що робити, якщо вкусила змія
Укус гадюки дуже рідко призводить до смерті. У той же час, якщо вас вкусила змія, варто відразу звернутися за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви і серйозні наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку і людей зі зниженим імунітетом.
Отрута гадюки має гемолітичну дію (викликає руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці спостерігається болісний набряк з множинними дрібними крововиливами – геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.
У разі укусу намагайтеся якнайшвидше потрапити до лікаря, щоб отримати необхідну допомогу. Якщо транспортування до лікарні потребує певного часу, надайте домомедичну допомогу потерпілому:
- Зберігайте спокій і слідкуйте, щоби постраждалий менше рухався.
- Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.
- На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
- Дайте постраждалому воду — за укусу змії важливо багато пити.
- Якщо є аптечка, дайте потерпілому 1-2 таблетки ліків від алергії.
- Під час транспортування покладіть уражену кінцівку на височину.
- Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, загорнутий у тканину.
Чого не варто робити при укусі змії:
- Не намагайтеся обробляти рану додатково.
- Не припікайте рану.
- Не кладіть джгут.
- Не висмоктуйте отруту: таким чином ймовірність зараження збільшується, до того ж на небезпеку наражається і людина, у якої отрута опинилася в роті. Відсмоктувати отруту можна тільки в тому випадку, якщо найближчим часом неможливо отримати медичну допомогу.
- Не вживайте алкоголь.
Найбільша допомога для постраждалого — медична, оскільки якнайшвидше доставити постраждалого до лікарні.
В Україні є антитоксин проти зміїної отрути.
Як уберегтися від укусів змій – правила безпеки:
- Одягайтеся відповідно, якщо ви вирушаєте в місцевість, де можуть бути плазуни, надягайте одяг, який захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із щільної тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.
- Перевіряйте місце привалу перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева — хоч куди — пошелестіть чи постукайте ціпком. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси і одразу ж ховаються чи відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тому убезпечте себе цією простою дією.
- Не торкайтеся неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються у старих пнях, стогах сіна, під камінням чи стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.
- Не робіть різких рухів. Якщо ви все ж таки зустрілися з плазуном, адже як правило, змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки змія повзе, або без різких рухів відійти убік. Змії не нападають першими, а виявляють агресію лише у разі небезпеки.