30 березня в українських традиціях і фольклорі відоме як свято преподобного Теплого Олексія. Згідно з українським народним переказом, день преподобного Теплого Олексія знаменує початок весни, розповідає «Дніпро Регіон».
30 березня, день Теплого Олексія, прикмети та повірʹя:
- -В цей день розпочинвся початок пасічницький сезон. Пасічники виймають вулики зі сховищ і випускають бджіл на перший обліт сезону. Бджіл освячують свяченою водою та моляться про вдалий сезон і добрий урожай меду.
- За народним повір’ям цього дня першу весняну пташину пісню співає маленька пташка Вясна або Вясуня (горобець або очеретянка). Крім того, за народними прикметами, якщо цього дня почути пісню вівсяного коника, яку називають «вишенькою», то це до гарного врожаю вишень.
- Рибалки святкують також день святого Теплого Олексія. За переказами, саме в цей день щука прокидається від зимової сплячки і починає нереститися. Щука розбиває лід хвостом і відкладає ікру. Так, рибалки вважають, що це найкращий час для лову щуки, а зловити щуку в цей день вважається удачею.
30 березня, містить різноманітні українські народні вірування та традиції, пов’язані з природою та тваринами, а також деякі звичаї, пов’язані з певними святами.
- 1. Перша згадана традиція — зв’язування на землі червоного пояса або хустки, щоб журавлі не відлітали. Згідно з повір’ям, птахи будуть кружляти над місцем розміщення пояса замість того, щоб продовжувати міграцію. Також великим гріхом вважається розорити журавлеві гнізда, адже вони вважаються райськими птахами.
Також в цей день має значення журавлиний крик, який сповіщає про прихід тепла навесні та початку зими восени.
2. Інші повір’я включають повір’я, що зустріч з лелекою принесе нещастя, якщо він одразу не сяде чи не впаде, а також уявлення про те, що на Теплого Олексія ведмеді прокидаються і виходять шукати їжу.
3. Існують також звичаї, пов’язані з пошуком чоловіка, наприклад, ввечері зламати гілку з дерева, і якщо вона пряма і довга, то майбутній партнер буде високим і струнким. Крім того, в день берези люди збирали березові бруньки і пили з родиною березовий сік або особливий медово-березовий відвар.
4. Є народна мудрість, яка радить вибирати найкраще зерно для посіву на конкретні свята, такі як Явдоха, Сорок Святих, Теплий Олексій, щоб мати гарний урожай.