12 липня за православним календарем ми святкуємо велике церковне свято — Петра і Павла. Первоверховні апостоли Петро і Павло були відданими учнями Ісуса Христа. В I столітті нашої ери вони прийняли мученицьку смерть через свою віру. Відтоді Церква щороку вшановує цих святих в день їхньої смерті – 12 липня. У слов’ян це свято означає закінчення купальських святкувань. Воно є “маківкою літа”, розпочинає пору літніх весіль, а також підготовку до жнив.
Свято, встановлене на згадку про апостолів Петра і Павла, — неперехідне, тобто його дата фіксована.
Історія свята Петра і Павла
Петро та Павло були одними з 12 апостолів Ісуса. Петро, при народженні Симон, походив із простої сім’ї, а сам був рибалкою. Саме Ісус дав Симонові ім’я Петро, яке, до речі, означає “скеля”.
З Петром пов’язано чимало історій в Новому Завіті. Петро був разом зі своїм учителем в Гефсиманському саду, навіть відрікався від Ісуса, але отримав прощення. Після воскресіння Христа апостол подорожував світом та розповідав про цю подію людям.
Павлова ж історія життя не менш цікава.До знайомства з Ісусом Павло був гонителем християн і називався тоді Савлом.Він мав знатне походження і був ярим противником християнства. Однак після того, як йому явився Ісус і спитав, чому Савло йде проти нього, чоловік змінився, охрестився й змінив ім’я на Павло. Після цього він став одним із апостолів Христа. Саме Павло написав 13 послань до церков, які є досить популярними й досі.
Як Павло, так і Петро розповсюджували християнське вчення по всьому світу.Саме за свою віру й дії обидва апостоли були жорстоко страчені. Свято пам’яті Петра й Павла шанувалося ще за раннього християнства. Після 324 року нашої ери день їхнього шанування став великим святом.
Традиції в день святих Петра і Павла
Зранку 12 липня обов’язково відвідати святкову літургію, ставлять свічку за здоров’я рідних та близьких, а також просять у апостолів заступництва, зцілення від хвороб та захисту.
Також цього дня прийнято мати святкову вечерю, де обов’язково повинні бути страви з риби та овочів. Після застілля стіл не прибирають – вірять, що вночі на трапезу приходять родичі, які померли.
На Петра й Павла починався період весіль, саме липень вважається найблагополучнішим місяцем для одруження. А ще вірили – люди, які побралися у період від 12 липня до 5 серпня будуть жити довго та щасливо зі своєї другою половинкою.
Свято Петра й Павла вважається головною кульмінаційною точкою літа, адже після цього 12 липня дні починають ставати коротшими.Також серед наших предків була популярна приказка: “Петро і Павло час збавив”.
У чоловіків від цього періоду починається сезон рибалок. Але щоб отримати хороший улов не забудьте помолитися апостолам.
Що не можна робити в день святих Петра і Павла
Цього дня існує чимало заборон, які диктуються Церквою. Якщо ви не хочете залучити неприємності у своє життя, їх не варто ігнорувати:
- забороняється працювати фізично та займатися хатньою роботою;
- не можна лихословити, пліткувати;
- не давайте грошей в борг і самі не беріть нічого;
- не варто купатися у відкритих водоймах;
- краще не займатися рукоділлям.
А ось народні повір’я радять цього дня не ходити до лісу.
Прикмети в день святих Петра і Павла
- Якщо 12 липня дощить, то буде хороший урожай зерна, але картопля буде гнилою.
- Дощ та холод на Петра і Павла означають холодні подальші дні.
- Однак, якщо на Петра й Павла тепло, то після цього дня будуть ще 40 теплих літніх днів.
- Якщо ж 12 липня буде спекотно, то Різдво буде морозне.