30 березня православна церква відзначає день святого Олекси. Свято не виходить з дня, тобто кожного року 30 березня православні почитають Олексу. У народі існує повір′я, що 30 березня приходить справжнє весняне тепло, тому це свято називають Теплий Олексій. Про звичаї, прикмети та традиції дня розповість Дніпро Регіон.
Історія свята
Святий Олексій народився в заможній родині, але в певний момент, увірувавши в Бога, вирішив присвятити себе служінню Всевишньому. Довгі роки він провів у працях, молитвах, добрих справах, харчуючись лише милостинею. Коли Олекса повернувся додому батьки не впізнали сина, але зжалілись і дозволили жити в комірчині, оплакуючи свого сина далі. Тільки після того як він помер, вони із залишеної ним записки, зрозуміли, що то був їх син – Олекса.
Святий Олекса жив у Римі в IV столітті. За християнськими переказами, якось у нього було видіння про смерть матері і, щоб вимолити в Бога її життя, чоловік вирішив покинути дружину та відректися від власного щастя. Протягом 17 років він щоночі молився у храмі Пресвятої Богородиці. Діва Марія змилосердилася над ним і, з’явившись йому, сповістила, що Олексій є чоловіком Божим.
Українці вважали, що “Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить”. Народні спостереження свідчать, що до 30 березня в Україну приходить справжнє тепло, тому народ дав ще одну назву цьому дню – Теплого Олекси.
Звичаї на Святого Олексу:
- Цього дня працювати намагалися тільки вранці, а до вечора збиралися за столом всією сім’єю, щоб проводити зиму. В цей день прийнято ходити в гості до тещі.
- Цей день присвячувався березі – одному з найулюбленіших дерев в народі, символу миру і чистоти помислів. У цей день збирали березові бруньки. За столом у цей день всією сім’єю пили березовий сік або спеціально приготовлений медово-березовий узвар, або збитень.
- У народі говорили 30 березня: «На Олексія – з гір потоки». Відомо, що в цей день зазвичай тала вода тече в річки з гір, і в деяких районах навіть можуть наступити паводки.
Народні прикмети на Святого Олексу:
- Тепло на Олексія – рік буде врожайним.
- Якщо погода 30 березня прохолодна, то весна буде пізньою.
- Багато талої води – прикмета до того, що буде не тільки хороший сінокіс, а й багатий урожай.
- Гуси летять високо – чекай снігопаду.
- Після Олексія, за прикметами, можна ячмінь сіяти.
- На Олексія полювання буде вдалим.
Що не можна робити на Святого Олексу:
- У день святого Олексія не можна шити, в’язати, прати та займатися важкою фізичною працею.
- Жінкам, у яких маленька дитина, не можна давати в борг та виносити з дому хліб, адже таким чином можна “віддати долю дитини”.
- На теплого Олекси заборонялося сідати в сани. У народі казали: “Прокатають сани повз бажань”. Пов’язано це було з тим, що сніг танув стрімко, і санний шлях ставав непридатним для їзди.
- Також люди вірили, що не можна планувати далеку дорогу, бо не буде в ній щастя.
За православним календарем в цей день іменини святкують: Олександр, Олексій, Віктор, Гаврило, Макар, Павло.