Користь борщу незаперечна — до складу супу входять дуже цінні та поживні продукти. Але щоб він благотворно вплинув на організм, потрібно знати, як правильно його їсти, і коли страва може нашкодити.
Класичний борщ варять на м’ясному бульйоні і додають в нього буряк, капусту та моркву, томатну пасту і цибулю, петрушку і цукор за смаком. У готовому супі зберігаються багато вітаміни і мінерали, присутні у вихідних продуктах, а саме:
- вітаміни С, А і В;
- вітаміни Е і Н;
- фолієва і пантотенова кислоти;
- каротиноїди;
- амінокислоти і органічні кислоти;
- клітковина;
- калій, кобальт і марганець;
- хром і фосфор;
- мідь і молібден;
- магній і кальцій.
Борщ з м’ясом і овочами насичує організм не тільки вуглеводи, але й білком
Борщ — добре збалансований з точки зору нутрієнтів продукт. Більшу частину в його складі посідають вуглеводи — близько 4,3 м, в істотному обсязі присутні білки — 3,8 р. Жирів відводиться частка в 2,9 р. В порції супу на 100 г міститься 57 ккал.
Чим корисний борщ для організму
Борщ добре насичує і радує приємним смаком, але це далеко не єдині його гідності. Користь полягає в тому, що при правильному вживанні суп:
- дбайливо очищає кишечник і покращує мікрофлору за рахунок високого вмісту рослинної клітковини;
- добре перетравлюється і не затримується в організмі, але допомагає виводити токсини, шлаки і важкі метали з тканин;
- насичує організм цінними мінералами і вітамінами, підвищує рівень гемоглобіну та не дозволяє розвинутися авітамінозу;
- стимулює роботу нирок і печінки, покращує стан шлунка і перешкоджає запорів;
- добре насичує і надовго вгамовує голод;
- постачає в організм велику кількість амінокислот, необхідних для побудови м’язової тканини, в цьому полягає особлива користь борщу для чоловіків;
- насичує тканини антиоксидантами і перешкоджає процесам старіння і поширенню вільних радикалів.
Класичний червоний борщ — надзвичайно ситна та поживна страва
Рецептів приготування бурякового супу з м’ясом існує досить багато. Іноді в нього додають цвітну капусту замість білокачанної, томатну м’якоть замість пасти, підвищують або знижують кількість буряків.
Існує зелений борщ, в якому буряк замінюють щавлем, такий рецепт особливо люблять алергіки, оскільки цей інгредієнт, на відміну від буряків, рідко провокує негативну реакцію. Але в будь-якому з варіантів суп залишається дуже поживним і гарним на вигляд, а також приносить користь, що й забезпечує йому популярність.
Чим шкідливий борщ
Ситний борщ вважається дуже корисним стравою. Але це не скасовує того, що він може приносити сильний шкоди:
- Класичний суп являє собою міцний відвар овочевий або м’ясний. Незалежно від того, які компоненти складають основу супу, при довгому вываривании вони виділяють безліч шкідливих сполук, наприклад, солі важких металів та інші небезпечні речовини. Також концентрований м’ясний навар володіє дуже високою жирністю. Часте вживання борщу може призвести до розвитку подагри, ниркових і шлункових хвороб.
- В супі присутні капуста і морква. Хоча ці овочі приносять велику користь, вони ж є лідерами по накопиченню нітратів у процесі вирощування. При варінні супу всі токсичні речовини переходять у бульйон, і, крім корисних складових, людина отримує чимало шкідливих сполук.
- В овочах, що становлять основу гарячого страви, міститься багато щавлевої кислоти. У великих концентраціях це з’єднання призводить до відкладення солей, може посприяти розвитку остеопорозу, викликає карієс і негативно впливає на зубну емаль.
Пошкодити борщ може при хворобах шлунка і схильності до відкладення солей
Наваристий борщ підвищує секрецію шлунка. Суп корисний при поганому апетиті, оскільки стимулює травлення, але при гастриті, виразці і панкреатиті приносить шкоду. Організм починає посилено виробляти інсулін і соляну кислоту, а це провокує подразнення слизових і призводить до загострення недуг.
Суп представляє небезпеку, якщо хоча б один з продуктів у його складі викликає алергію. В такому випадку шкідливий інгредієнт необхідно повністю виключити і замінити на безпечний продукт.
Важливо! Для вегетаріанців актуальними є користь і шкоду борщу без м’яса. Щоб суп залишався поживним, в нього додають гриби або квасолю, але в невеликих кількостях, ці продукти можуть призвести до метеоризму і болю в кишечнику.
Протипоказання до борщу
Смачний і ситний суп дозволено вживати далеко не всім. При деяких захворюваннях від супу потрібно повністю відмовитися або змінити його рецептуру, щоб знизити можливу шкоду. Зокрема, борщ не можна є:
- при захворюваннях печінки і жовчного міхура, особливо небезпечним стає суп із засмажкою, червоними помідорами або великою кількістю томатної пасти;
- при загостренні виразкової хвороби чи гастриту;
- при схильності до алергії — негативну реакцію часто викликають томати і буряк у складі супу;
- при індивідуальній непереносимості будь-якого з компонентів супу;
- при панкреатиті — м’ясний жирний навар негативно відбивається на стані підшлункової залози;
- при схильності до печії, в таких випадках стає дуже шкідливою зажарка для живильного супу;
- при частих розладах травлення, буряк в складі надає стимулюючий ефект на перистальтику кишечника;
- при каменях у нирках і сечовому міхурі, буряк та інші овочі при варінні виділяють щавлеву кислоту, що сприяє утворенню конкрементів.