В серпні православні християни святкують найважливіші свята року. Так, на місяць приходиться три Спаси: Медовий, Яблучний та Горіховий.
Медовий Спас (він же Маковій) – це одне з найважливіших християнських свят. Щороку Медовий Спас відзначають 14 серпня.
14 серпня — церковне свято Маковія, а це означає, що є певні заборони, які цього дня потрібно суворо дотримуватись.
Історія свята
Перший медовий Спас або Маковія відзначають 14 серпня. З цього дня починається «Спасівка» або великий Успенський піст, який триватиме до 28 серпня (2 тижні) до свята Успіння Пресвятої Богородиці. В цей день прийнято відвідувати богослужіння та освячувати кошик продуктів.
Свято Маковія у церковному календарі має назву «День семи мучеників Маковіїв, їхньої матері Соломонії та їхнього учителя Єлеазара». Ці святі в 166 році до н. е. загинули мученицькою смертю за свою віру в Бога.
Що святять на Маковія
Віряни вважають свято Маковія одним з найшановніших. З давніх-давен на свято Спасу люди вшановували Богів Спасів та дотримувалися давніх традицій: освячували в церкві різні продукти, досхочу їли мед, чистили та впорядковували криниці.
- Перший Спас має також назву «Спас на воді», бо за давніми повір’ями, саме цього дня князь Володимир прийняв хрещення. Раніше у стародавньому Києві на Маковія освячували воду в Дніпрі. Тому зараз в церкві також обов’язково треба освячувати воду.
- Свято першого Спасу приходиться на період дозрівання маку, тому на Маковія у церквах обов’язково святять мак або випічку з маком.За давніми традиціями, на Медовий Спас віряни приносять у храм для освячення мед нового врожаю та запашні букети з трав, так звані «маковійчики». Здавна люди вважали, що якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути й господарство.
«Маковійчик», або «Каковейка», як правило, складається з гвоздики, айстр, чорнобривців, барвінку, васильків та різних трав: м’яти, чебрецю, полину, любистку та колосків пшениці. Обов’язковою складовою у букеті для освячення є великі достиглі голівки маку.
Раніше до букету також додавали кріп, горох, квасолю, невеличкі качани кукурудзи, а ще, в давнину святили цілий сніп городини, обв’язаний червоною стрічкою. Після освяти з ним обходили все господарство, хату, город. Селяни сподівались, що на наступний рік вони отримають гарний врожай і примноження в господарстві.
Після освячення “маковійчика” варто покласти за іконами і зберігати його до наступного року. Деякими освяченими травами можна користуватися при хворобі, бо трави мають цілющі властивості. Освяченим маком прикрашають кімнати, а навесні висівають на городі. Також маком на свято Спасу посипають біля порогу, щоб захистити домівку від злих духів.
Що не можна робити в свято 14 серпня Маковія
- На Медовий Спас закінчується літо, тому 14 серпня не можна купатися, як і на Ільїн день, бо можна потонути чи захворіти. З логічних міркувань, ночі вже ставали прохолодними, тому вода починала “цвісти”, що могло викликати різні хвороби.
- У цей день починається суворий Успенський піст, тому потрібно дотримуватись правил харчування.
- На Маковія не можна у цей день голосно говорити, галасливо святкувати, бо бджоли погано реагують (а цього ж дня збирали мед).
- На Маковія не можна сваритися, лаятися чи бажати комусь чи злу, інакше негатив повернеться бумерангом.
- Цього дня не можна працювати та прибирати в будинку: подібні справи краще завершити напередодні.
Нагадаємо, раніше ми писали, Медовий, Яблучний і Горіховий Спас: коли святкуємо в 2022 році
Також читайте, Медовий, Яблучний та Горіховий Спаси 2022: дати та традиції