До 40% пацієнтів гинуть, ще 20% стають інвалідами. Усе через інсульт. Щороку від нього страждає близько 100 тисяч українців. Медики Дніпра попереджують, ризик у спеку — зростає, повідомляє Дніпро Регіон з посиланням на 34 канал.
Утім інсульт можна попередити чи навіть вилікувати без наслідків для здоров’я. Як?
Встала зранку, а ліва рука і нога оніміли. Так Любов Михайлівна перенесла інсульт. Уперше за 79 років. Жінка каже, її діти швидко спохватилися та викликали швидку. Пенсіонерку відвезли до лікарні Мечникова.
Таких пацієнтів, як Любов Михайлівна, у лікарні близько десяти на день. Влітку їх більшає — усе через спеку, кажуть медики. Кожен приходить із різними симптомами.
Розпізнати їх можна одразу: людина відчуває раптову слабкість, заніміння рук та ніг чи параліч тіла або обличчя. А ще може бути головний біль, втрата координації та порушення зору й мовлення.
Більшість пацієнтів звертається не одразу, а дня за три — діляться лікарі. А це запізно. Тоді клітини мозку відмирають назавжди.
До дев’яноста відсотків пацієнтів усе ж вдається повернути до нормального життя, запевняють у Мечникова. Утім лише тих, хто звернувся до медиків у найближчі чотири години після перших симптомів. Є два методи лікування.
«Перша це тромбоспірація, коли заводиться пластичний, тонкий катетер в судини мозку і виробляється так зване висмоктування, аспірація цього тромбу. І другий метод, коли не виходить аспірувати цей тромб, то заводиться спеціальний пристрій, який називається стент-ретривер, який допомагає цей тромб прорізати», — сказала завідувач рентген-хірургічного блоку ОКЛ ім. І. Мечникова Андрій Мірошниченко.
Якщо звернутися до лікарів запізно — можна залишитися з інвалідністю. Таких близько 20% випадків, кажуть у Мечникова. А в перший місяць після інсульту гине 40% пацієнтів. Аби його попередити, медики радять, особливо у спеку, прислухатися до свого організму.
«Необхідно контролювати цифри артеріального тиску, утримувати їх в нормальних рівнях, рівень холестерину крові в нормальних межах, рівень глюкози крові, особливо у вже виявлених пацієнтів з діабетом. І баланс рідини — до 2 літрів чистої води на добу обов’язково», — зазначила в.о. завідувача відділення неврології ОКЛ ім. І. Мечникова Марина Діброва.
Медики називають інсульт — мозковою катастрофою. Адже щороку від нього страждає близько ста тисяч українців. Аби врятувати життя кожного — об’єднуються десятки лікарів.
«На всі етапи надання медичної допомоги існують чек-листи, починаючи від швидкої допомоги, потім приймального відділення, і лікарі анестезіологи, неврологи, хірурги заповнюють той покладений часовий чинник, щоб людина могла отримати необхідну допомогу», — розповів генеральний директор ОКЛ ім. І. Мечникова Сергій Риженко.
Цю допомогу отримала і Любов Михайлівна. Жінка каже, найстрашніше — позаду. Адже ліва рука та нога вже працюють.
Раніше ми писали Магнітні бурі в липні 2021: календар небезпечних дат