Як правильно випікати пасочки, і що категорично не варто робити.
Кожній господині варто пам’ятати, що тісто для паски не любить протягів та обвіювання. Тому варто поставити його в темне закрите приміщення. Навіть звуки та вібрації можуть негативно вплинути на вашу майбутню паску – тому поводитись під час випікання святкового тіста потрібно тихо.
Також пам’ятайте, що для тіста паски також шкідлива зміна температури. Зазвичай пасок випікають кілька, різних розмірів, часом для кожного члена родини, і обов’язково одну велику — для всіх.
Для випікання пасок є спеціальні форми — керамічні пасківники (зараз використовують і звичайні каструлі). Пасківники змащують смальцем або вершковим маслом, на третину наповнюють тістом і дають йому «підійти». Потім оздоблюють прикрасами з тіста. Садовлять паску і виймають її з печі з молитвою.
Сьогодні випікання паски займає значно менше часу. Достатньо в середу звечора замісити тісто, розвівши в магазинних дріжджах, і покласти його в тепло, аби на ранок, щойно прокинувшись, можна було одразу замішувати паски і ставити їх до печі.
Паски печуть заздалегідь: у середу, четвер або суботу вранці. Як тільки господині посадять паски в піч і загнітять їх свяченою вербою, вони йдуть на город і садять розсаду — «щоб капуста була здорова, як паска». Паски в печі вони накривають хусточками, які потім зберігаються. Готовність паски перевіряють, обережно встромивши в неї тоненьку трісочку: якщо вона суха — паска готова. Аби верх паски не підгорів, можна (коли він достатньо підрум’яниться) покласти на нього змочений у воді кружечок паперу.
Особливим різновидом є сирна паска — спресована у формі обрізаної піраміди, що символізує гріб Господній, та з літерами «ХВ», що має означати перемогу Христа над смертю та його Світле Воскресіння.
Сучасні віяння
В українську паску тепер додають і шоколад, і мигдаль, і цукати. Доданків все більше, але рецепти тіста залишаються традиційними. Прикрашання паски також набуває сучасних віянь, а у магазинах продають безліч солодких елементів декорування (квіти, курчата, яйця та написи).
А як в інших країнах?
Подібними до української паски стравами у сісдніх культурах є:
- куліч (рос. кулич) — Великодній хліб у Росії;
- паска (рум. Pască) — традиційна румунська випічка, що складається з яєць, свіжого сиру, родзинок і цукру, яку особливо часто готують на Великдень;
- козонак (болг. Козунак, рум. Cozonac) — традиційний болгарський та румунський пиріг, який готують на Різдво та Великдень;
- мазурки (пол. Mazurek) — традиційне польське Великоднє печиво.
Прикмети
— Якщо у господинi гарно пiдiйшло тiсто, то в хатi буде лише добро i родина буде щасливою. А якщо тiсто западається, то це слiд розумiти як застереження про лихо.
— Також вiрили в те, що лопата, на якiй пiдносять паску в пiч, має священнi властивостi. I якщо всi члени родини не доторкнуться до неї, то хтось обов’язково захворiє.
— Здавна вiрили, що коли на Великдень свiтило сонце i небо було безхмарне, — це вiщувало погожий рiк i багатий урожай.
— Селяни боялися, аби на Великдень не падав дощ. Зате дощу дуже чекали в Обливаний понедiлок, бо вiн вiщував Боже благословення.
— Є ще така прикмета: коли дiвчина на Великдень вдариться лiктем, то її згадав милий. А якщо в неї засвербiли губи — до поцiлункiв.
— Дiвчата в цей день вмивалися водою з миски, у якiй лежала червона крашанка. Казали, що дiвчина, яка це зробить, буде вродливою i рум’яною.
— Якщо верх паски западе або вона виявиться порожня всередині, то це віщує нещастя — хтось, кажуть, помре в цьому році.
Джерело “Вісті”
Раніше ми писали У Чкаловому на Нікопольщині облаштовують новий дитсадок: краса – очей не відвести (ФОТО)