Свято Благовіщення є неперехідним, тобто кожного року відзначається в один і той самий день. Святкується воно традиційно за 9 місяців до Різдва Христового. У православній церкві – це 7 квітня.

Цього року Благовіщення Пресвятої Богородиці припадає на четвертий тиждень Великого посту. Це означає, що у свято дозволяються певні послаблення у суворому пості, а саме – можна їсти рибу та морепродукти.

Що означає Благовіщення

Слово “Благовіщення” означає “благовістя”, “радісна звістка”, “добра звістка”. Цього дня віруючі згадують про сповіщення архангелом Гавриїлом Діві Марії про те, що вона народить Ісуса Христа – Сина Божого і Спасителя світу.

Назва свята стало звичною тільки з VII століття. До того святу давали різні назви: зачаття Христа, Благовіщення про Христа, Сповіщення, Початок спокутування, Благовіщення ангела Марії. Повна ж назва свята у православ’ї звучить так: “Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії”.

Сенс та події свята Благовіщення

Пресвята Богородиця до 14 років виховувалася при храмі, а потім мусила вийти заміж, оскільки батьки її на той час уже померли. Однак Марія дала Богові обітницю залишитися назавжди Дівою. Тому священики заручили її з далеким родичем, вісімдесятирічним старцем Йосифом, щоб він піклувався про неї й охороняв її дівоцтво.

Благовіщення - традиції, що не можна робити / фото ua.depositphotos.com

Здивована Марія запитала ангела, як може народитися син у тієї, яка не знала чоловіка. На що архангел Гавриїл зазначив:

“Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, тому й святе, що народиться, назветься – Син Божий!”. Збагнувши волю Божу, Пресвята Діва відповіла: “Я раба Господня, нехай буде мені згідно з словом твоїм”.

Традиції дня Благовіщення

У день Благовіщення Пресвятої Богородиці, як і в інші великі церковні свята, кожному віруючому християнину слід постаратися відкласти свої справи й піти до храму помолитися.

Попри те, що в цей час триває багатоденний Великий піст, церковний устав дозволяє у день Благовіщення поласувати стравами з риби та морепродуктів.

Загалом свято Благовіщення потрібно провести в гарному настрої, з радістю і вдячністю, з сім’єю та друзями. Цього дня не варто сперечатися, лихословити, обманювати, сердитися і дратуватися, а також займатися важкою роботою.

Як святкують Благовіщення

У день Благовіщення Пресвятої Богородиці в храмах проходять святкові служби. Богослужіння цього дня сповнене піднесених, величних і радісних гімнів, багато разів у храмі Божому звучить добре знане всім привітання архангела: “Радуйся!”.

З нагоди свята дозволяються певні послаблення у дотриманні Великого посту. Їсти можна, зокрема, страви з риби та морепродуктів.

Важливо на свято Благовіщення Пресвятої Богородиці робити добрі справи, подавати милостиню, не сваритися з рідними та близькими.

Що не можна робити в день Благовіщення

У день Благовіщення Пресвятої Богородиці варто відкласти все суєтне, побутове й зосередитися на змісті свята.

Цього дня не рекомендується займатися важкою фізичною працею. Не варто також займатися шиттям, розчісуватися, стригтися. “Птах гнізда не в’є, дівчина коси не заплітає”, – так мовить приказка саме про Благовіщення.

Прикмети на Благовіщення / фото ua.depositphotos.com

Також у народі вірять, що 7 квітня можна давати в борг: не позичали навіть сіль, вважалося, що це принесе невдачу.

На Благовіщення, як і в інші важливі і шановані церквою свята, заупокійні служби і моління не відбуваються. Не благословляє церква цього дня й шлюби.

За погодніми умовами на Благовіщення Пресвятої Богородиці здавна судили про майбутній урожай і погоду в літні місяці. Серед найпопулярніших прикмет дня такі:

  • хороша і сонячна погода – до багатого врожаю та теплого літа;
  • якщо день вітряний, з ранковим туманом – літо буде врожайним;
  • дощ на Благовіщення – до великої кількості грибів і хлібів;
  • мороз – до хорошого збору ярих, огірків, груздів, а гроза – до теплого літнього дням і до великої кількості горіхів;
  • якщо на свято не літають ластівки – весна буде холодною й пізнє літо.

Також ми писали Виплачувати лікарняні будуть роботодавці: гроші просто так не отримати