4 жовтня Церква згадує життя та труди преподобних Елладія та Онисима, затворників Печерських. Ким були Елладій та Онисим, про прикмети, що можна і не можна робити 4 жовтня розповість «Дніпро Регіон».
Преподобний Елладій був ченцем Києво-Печерського монастиря в ХІІ-ХІІІ ст. Де і коли він народився, хто його батьки невідомо. Закінчив життя ченцем у затворі. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Елладію, затворників похвало». Мощі преподобного Елладія знаходяться в Ближніх печерах.
Про час, місце народження і родину преподобного Онисима нічого не відомо. Він відбував подвиг у Печерському монастирі. Будучи ченцем, провів життя в затворі. Помер на початку XIII ст. Мощі преподобного Онисима знаходяться в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Онисиме, бо через тісноту затвору печерного ти просторі оселі райські успадкував; радуйся, бо духовний голод на постійне бачення Бога ти замінив».
Затворництво – це особливий вид чернечого подвигу. Ченці, які уходили у затвор, повністю віддаляли себе від світу, залишаючись наодинці у своїх келіях або спеціальних печерах, потрапити до яких ніхто не міг. Вони постійно перебували у молитві та пості.
Їжу, зазвичай лише одну просфору і склянку води, затворники отримували через маленьке віконце і лише один раз на декілька днів.
Особливістю затвора є те, що подвижник ховається не в далеких пустелях, але зачиняється від усіх в монастирі, або на околиці міста. Метою затворництва є «ісихія» або «священна безмовність». Правила подвижницького діяння у затворі узагальнив прп. Григорій Синаїт, який сказав: «Сидячи в келії своїй, терпляче перебувай у молитві на виконання заповіді апостола Павла (Рим.12:12; Кл.4:2). Збери розум свій у серці і з нього взивай до Господа Ісуса, говорячи: Господи Ісусе Христе, помилуй мене! Не піддавайся малодушності, але вболівай серцем і потруди себе тілом, шукаючи Господа в серці».
41 правило Трульського Собору визначає, що затвору повинен передувати 3-річний підготовчий період монастирського послуху. Подвиг затворництва – особливе покликання Боже, яке нині зустрічається вкрай рідко.
Що можна робити 4 жовтня
- У цей день потрібно зібрати урожай всіх пізніх ягід і посадити озимий часник або цибулю.
- Предки випивали трохи домашнього вина. Вважалося, що в цей день воно принесе міцне здоров’я. Однак напиватися не можна, адже за п’яною людиною буде полювати нечисть.
- Цей день вважається кращим для того, щоб переглянути взуття та одяг на зиму.
Що не можна робити 4 жовтня
1. Не можна 4 жовтня заходити в ліс без хліба і солі. Такі дари потрібно залишити лісовику, щоб той не нападав на людей. Також не можна полювати на тварин.
2. Не можна 4 жовтня піддаватися на вмовляння. У цей день існує ризик бути обдуреним.
3. Не можна 4 жовтня виходити з дому без потреби. Предки вірили, що в цей день по землі ходять злі духи, які можуть нашкодити. Якщо вам потрібно вийти з дому, то краще не забувати натільні хрестики.
4. Не можна 4 жовтня грати весілля. Вважається, що шлюб буде нещасливим.
Прикмети 4 жовтня
- Якщо птахи нахохлили пір’я, то скоро погіршиться погода.
- Якщо випав перший сніг, то через 40 днів настане справжня зима.
- Якщо кінь фиркає, то буде потепління.
- Якщо хмари ввечері червоні, то буде вітряна погода.