29 травня – день пам’яті святителя Олександра Єрусалимського. В народі вважали, що сьогодні не можна їсти ложками та носити чорний одяг. Про прикмети, традиції, заборони дня, а також що можна робити 29 травня, розповість «Дніпро Регіон».
Святий священномученик Олександр, що доблесно трудився і постраждав за віру Христову, належав до численних учнів, яких найвідоміший вчитель Церкви III століття Климент Олександрійський збирав біля себе в Олександрії. На початку III століття святий Олександр був поставлений єпископом у Флавії, що в Каппадокії. У часи гоніння імператора Септимія за за вірність Христу, його було ув’язнено на кілька років.
Після звільнення з ув’язнення святий отримав бажання поклонитися святим місцям в Єрусалимі. У святому місці його з почестями зустрів народ. Віруючи обрали його співслужителем зі старим патріархом Єрусалимським Наркіссом. Протягом 38 років святий Олександр мудро керував Єрусалимською церквою.
При Єрусалимській церкві він влаштував велику бібліотеку з книг Святого Письма і творінь християнських письменників, що існували на той час. У гоніння Декія святий Олександр був викликаний у Кесарію Палестинську[9] на суд і там вдруге сповідав Христа. Його знову надовго кинули до в’язниці, де він і упокоївся.
Прикмети 29 травня
- Вже відцвіла черемха — більше не буде холодів.
- Почути грім — добре вродить пшениця.
- Ще не зацвіла горобина — осінь буде посушливою.
Що сьогодні не можна робити
Народні порір’я кажуть, що цього дня краще не користуватися ложками, тому що можна накликати на себе біду. Також не залишайте після себе недоїдки, а якщо щось не доїли, то віддайте птахам. Незаміжнім дівчатам забороняли носити одяг червоного кольору.
Що можна робити сьогодні
Традиційного цього дня готували кашу — пшеничну, ячмінну, гречану. Додавали обов’язково масло, а потім читали над стравою молитви, щоб добре жилося. Кашою обов’язково пригощали знайомих, сусідів.