25 квітня православні віряни вшановують пам’ять Василя Сповідника. Здавна казали, що цього дня краще не пити просту воду – вона може відібрати сили. Детальніше про прикмети та що категорично заборонено робити, розповість «Дніпро Регіон».
У вівторок другого тижня після Світлого Христового Воскресіння, який цьогоріч припадає на 25-те квітня, звершується особливе поминання померлих, яке називається «Радониця». Сама назва походить від слова «Радість». Цього дня віряни відвідують могили своїх померлих рідних і близьких, щоб поділитись із ними пасхальною радістю, виголошуючи великоднє вітання «Христос Воскрес!». Це перше заупокійне богослужіння після дня Святої Пасхи.
На жаль, через війну, яку розв’язала росія, не в усіх містах і селищах, в тому числі і в нашій області, є можливість відвідати кладовища на Радоницю. Не потрібно засмучуватись з цього приводу. Пам’ятаймо, що головне чого потребують душі спочилих – це наша молитва за них. Відвідати могили спочилих родичів можна і після Перемоги, а зараз краще завітати до будь-якого храму і молитовно пом’янути своїх спочилих.
25 квітня в церковному календарі – день пам’яті Василя Сповідника. Він жив в VIII столітті і був єпископом в місті Парія, коли імператорський престол займав Лев Ісаврі. Відомий був як затятий захисник християнства, прославився добрими і благочестивими ділами.
Коли виникла іконоборча єресь, виступив на захист своєї єпархії. Не дозволяв в ній діяти язичникам, не підписував дозвіл на знищення ікон. За це його вигнали і він провів більшу частину свого життя в нужді та поневіряннях. Не погодившись вести будь-які діалоги з іконоборцями, помер у похилому віці.
Цього дня люди моляться Василю Сповіднику про хороший урожай, здоров’я, фінансовий добробут. Бажано в цю дату перестелити ліжко, тому що існує повір’я, що спати на несвіжих простинях до хвороби. Особливо уважно селяни 25 квітня ставилися до худоби. Доглядаючи за нею, вірили, що так впускають талан до свого дому.
Що не можна робити цього дня
- Наші пращури казали, що у день Василя Сповідника не можна пити звичайну воду – вона, начебто, забиратиме всі сили.
- Не радили також влаштовувати дома прибирання та розкидати речі.
- День намагалися провести у роздумах та молитвах. Казали, цього дня краще не знайомитися з новими людьми. Василю Сповіднику молилися про здоров’я та щедрий урожай.
- Забобонні люди стверджують, що цього дня краще перестелити ліжко, адже, за повір’ями, несвіжа постільна білизна може “притягнути” хвороби.
Народні прикмети і традиції на 25 квітня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: 25 квітня дощ, то і початок травня таким буде;
- сухий день після холодного ранку — на посушливе літо;
- в березі багато соку — до великої кількості дощів влітку;
- світить сонце, але йде дощ — буде багатий врожай.