15 серпня Православна Церква відзначає велике дванадесяте свято Успіння Пресвятої Богородиці за новим стилем. Про прикмети, про свято, що можна і не можна робити 15 серпня розповість «Дніпро Регіон».
Історія свята Успіння Пресвятої Богородиці
Пресвята Матір Божа після Вознесіння Спасителя жила на землі ще декілька років (одні християнські історики вважають, що 10 років, інші — що 22 роки). Апостол Іоан Богослов, згідно з заповітом Господа Ісуса Христа, прийняв Її до себе в дім і з великою любов’ю піклувався про Неї, мов рідний син, аж до самого Її успіння. Пресвята Мати Божа стала для всіх учеників Христових спільною Матір’ю. Вони разом з Нею молились і з великою радістю й утіхою слухали її повчальні бесіди про Спасителя.
Коли віра християнська поширилася в інших країнах, то багато християн приходили з далеких країн побачити і послухати Її. Живучи у Єрусалимі, Матір Божа любила відвідувати ті місця, де часто бував її Син, де Він постраждав, помер, воскрес і вознісся на небо.
Вона молилася на цих місцях: плакала, згадуючи про страждання Спасителя, і раділа на місцях воскресіння і вознесіння Його. Вона часто молилась і про те, щоб Христос швидше узяв Її до Себе на небо. Одного разу, коли Пресвята Марія молилася на горі Елеонській, з’явився їй архангел Гавриїл з райською фініковою гілкою у руках і сказав Їй радісну звістку, що через три дні скінчиться Її земне життя, і Господь візьме Її до Себе. Пресвята Богоматір невимовно зраділа цій звістці. Вона розповіла про неї названому сину своєму, Іоанові, і стала готуватися до Своєї кончини.
Інших апостолів на той час не було в Єрусалимі, вони розійшлися по інших країнах проповідувати про Спасителя. Богоматір жадала попрощатися з ними, і ось Господь чудесним способом зібрав до Неї всіх апостолів, крім Фоми, перенісши їх Своєю всемогутньою силою. Біль пройняв їх, коли вони дізналися, для чого Бог зібрав їх: вони мали втратити спільну Матір свою. Але Божа Матір утішала їх, обіцяючи не залишати їх і всіх християн і після Своєї смерті, завжди молитися про них. Потім Вона усіх їх благословила.
У годину кончини незвичайне світло осяяло кімнату, де лежала Божа Матір; Сам Господь Ісус Христос, в оточенні ангелів, явився і прийняв Її пречисту душу. Апостоли поховали пречисте тіло Божої Матері згідно з Її бажанням у саду Гефсиманському, в печері, де спочивали тіла Її батьків і праведного Йосифа.
Під час поховання сталося багато чудес. Від доторкання до гробу Божої Матері сліпі прозрівали, біси виганялись, і всяка хвороба зцілялася. Безліч людей супроводжували Її пречисте тіло. Юдейські священики і начальники намагалися розігнати це святе шестя, але Господь невидимо охороняв. Один юдейський священик, на ім’я Афоній, підбіг і схопився за одр, на якому несли тіло Божої Матері, щоб перекинути його. Але невидимий ангел відсік йому обидві руки. Афоній, вражений таким страшним чудом, миттю розкаявся, і апостол Петро зцілив його.
Через три дні після поховання Божої Матері прибув у Єрусалим апостол Фома, який був відсутнім. Він дуже засмутився тим, що не попрощався з Божою Матір’ю, і всією душею жадав поклонитися Її пречистому тілу.
Апостоли, зглянувшись над ним, вирішили піти й відвалити камінь від могильної печери, щоб дати йому можливість попрощатися з Божою Матір’ю. Та коли відкрили печеру, то не знайшли в ній пресвятого Її тіла, а лише пелени. Здивовані апостоли повернулись усі разом у дім і молилися Богу, щоб Він відкрив їм, що стало з тілом Божої Матері. Увечері, після завершення трапези, під час молитви вони почули ангельський спів. Подивившись угору, апостоли побачили в повітрі Божу Матір, оточену ангелами, в сяйві небесної слави.
Божа Мати сказала апостолам: «Радійте! Я з вами повсякчасно; і завжди буду молитовницею вашою перед Богом». Апостоли в радості вигукнули: «Пресвята Богородице, допомагай нам!».
Так Господь Ісус Христос прославив Свою Пресвяту Матір; Він воскресив Її і взяв до Себе з пресвятим тілом Її і поставив Її вище за всіх ангелів Своїх.
Народні прикмети на 15 серпня
Якщо в ніч на Успіння сниться вода – до дощу, а якщо гроза – до багатого врожаю.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: бліді зірки — погода буде сухою;
- вода у водоймах стоїть тихо — осінь буде спокійною, а зима без хуртовин;
- багато горіхів — наступного року буде великий урожай зерна.
Що не можна робити 15 серпня
- Забороняється відмовляти у допомозі.
- Не можна сваритися і лихословити.
- Не слід пити алкогольні напої.
Традиції на 15 серпня
На Успіння Пресвятої Богородиці прийнято освячувати в церкві мед, горіхи, фрукти та воду. Обов’язково поділіться дарами природи зі своїми рідними та близькими.
Успіння Пресвятої Богородиці — свято, яким завершується і піст, і літній цикл, і стартує пора сватань та весіль.
До Успіння старалися вже повністю завершити роботу на полі, а в церкву несли колосся, щоби Богородиця благословила працю і вберегла врожай від несприятливих умов. У дівчат уже меншало господарської роботи, тож можна було спокійно готуватися до вечорниць, сватання та весілля.
Фото з відкритих джерел.
Раніше ми писали:
- «Моя головна мотивація – родина. Заради неї хочеться повернутися до звичного життя», — військовий розповів, що допомагає не опустити руки під час лікування в реабілітаційному центрі Дніпра
- Поліпшити ситуацію з децентралізацією в Україні. Спецпосланник уряду Німеччини розповів про візит до Дніпра та зустріч з Філатовим
- Мешканець Дніпра заволодів грошима сільгоспвиробників на 30 мільйонів гривень