13 січня православні вшановують пам’ять преподобної Меланії Римської. Вечір 13 січня, напередодні Старого Нового року, називають Щедрий вечір. Українці 13 січня також відзначають Маланки та Василів вечір. У народній традиції свята Маланки та Василя об’єдналися у Щедрий вечір. Тобто, 13 січня ми відзначаємо: Василів вечір, свято Маланки та Щедрий вечір.
Історія
Меланія жила III-IV століттях. Народившись у багатій римській сім’ї, її видали заміж за знатного юнака. Він пообіцяв їй присвятити себе вірі лише після народження двох дітей. На жаль, їхній син і дочка померли ще в дитинстві. Тоді подружжя вирішило служити Богу, нести його слово людям і допомагати знедоленим. Обидва померли своєю смертю, але в різні часи, і зараховані до лику Святих.
Народні традиції
- У народних традиціях сплелися християнські та язичницькі вірування. За стародавніми переказами, Маланкою звали дочку Ладо, язичницького бога достатку та шлюбу. У легенді йдеться про те, що її викрав лютий змій, але визволив сміливий воїн Василь.
- Цього дня відзначали Щедрий Вечір, в який молодь ходила дворами та співала щедрувальні пісні з побажаннями достатку, здоров’я, щастя господарям. За це вони отримували монети та солодкі частування.
- На стіл подавали різноманітні м’ясні страви, холодець, ковбаси, вареники та пироги. А на чолі ставили Щедру кутю, приготовлену з олією на молоці чи вершках.
Прикмети
- Відлига – до дощового прохолодного літа.
- Ясне зоряне небо – отже, уродять ягоди та гриби.
- Сильна довга хуртовина – до гарного врожаю горіхів.
- Густий туман – до багатого врожаю та щастя наступного року.
Що не можна робити
- Позичати свої гроші, щоби весь рік самим не ходити в боргах.
- Виносити з дому сміття, тому що з ним можна викинути свій успіх.
- Сваритись, лаятися, обговорювати інших, інакше в сім’ї не буде щастя.
- Одягати старий, брудний або темний одяг, щоб не викликати на себе лиха.