12 жовтня – день святителя Мартина Милостивого, єпископа Турського, покровителя військових капеланів. ПЦУ вшановує пам’ять трьох святих мучеників Прова, Тараха та Андроника. Про те ким були Мартин Милостивий, Пров, Тарах та Андроник, прикмети, що можна і не можна робити 12 жовтня розповість «Дніпро Регіон».
Святитель Мартин Милостивий жив у Франції. Він названий Милостивим за свою благодійність та піклування про бідних. До прийняття чернецтва Мартин був воєначальником і відзначався неабиякою хоробрістю.
Коли варвари напали на його Батьківщину, за наказом імператора, святий Мартин зі своїм загоном вийшов із міста, щоб боротися з ними. По дорозі, однієї холодної зимової ночі, він зустрів жебрака, що тремтів від стужі. Не маючи грошей, він скинув з себе плащ, перетяв його навпіл своїм мечем і віддав одну половину жебракові. Пізніше, тієї ж ночі, він бачив видіння, в якому йому явився Христос, одягнений у половину його плаща. Господь, за його милість, пообіцяв йому перемогу над ворогом, що незабаром і сталося.
Імператор урочисто зустрів переможця і запропонував йому принести жертву ідолам на подяку за перемогу. Але святий Мартин сказав, що хоче принести жертву Христу, за допомогою Якого переміг ворогів, і стати ченцем. Імператор відпустив святого. Через сім років подвижницького життя святий Мартін був поставлений єпископом Турським. Пізніше він став покровителем середньовічних французьких королів.
Плащ св. Мартина (його сареllа) носили в бій, як хоругву, що знаменувала присутність Бога. А коли цей плащ став реліквією Церкви, з ним як охоронець завжди ходив священик. Цей охоронець Мартинового плаща (тобто — його сареllanus) обслуговував також релігійні потреби короля і через те одержав титул «капелан». Місце, де зберігався цей плащ, стало називатися «каплицею» — місцем богослужіння.
Так з’явився інститут капеланства в арміях християнських держав Західної Європи, а тому святого Мартина вважають покровителем військових капеланів в Європі. Останніми роками це свято, як неофіційне, впровадилось і в Україні. Тож вітаємо усіх наших капеланів, і бажаємо, щоб Господь за молитвами святого Мартина Милостивого завжди оберігав їх.
Також, 12 жовтня, церква вшановує пам’ять трьох святих мучеників Прова, Тараха та Андроника. Вони буди християнськими святими й мучениками, які жили в давньоримському світі. Пров був священником, який проповідував віру в Римській імперії. Згодом його заарештували і жорстоко катували. Його прив’язали до стовпа і залишили там. Його з’їли дикі звірі.
Тарах також був християнським священником, через що його піддали мученням і стратили. Святий Андронік також був страчений через віру в Христа.
Що можна робити 12 жовтня
У цей день потрібно готувати кукурудзу та горох. Цим слід пригостити рідних та друзів. Предки вірили, що якщо це зробити, то наступного року буде великий урожай гороху.
- Як правильно варити кукурудзу, щоб було смачно, як у дитинстві: простий рецепт
- Рецепт смачної консервованої кукурудзи на зиму, яку можна додавати до різних салатів
Що не можна робити 12 жовтня
1. Не можна 12 жовтня прати білизну, прибирати в хаті та сваритись. Це може притягнути багато проблем.
2. Не можна 12 жовтня купувати церковні речі. Предки вірили, що це може накликати хворобу.
3. Не можна 12 жовтня голосно сміятися. Вважається, що після цього доведеться гірко плакати.
Прикмети 12 жовтня
- Якщо в цей день поривчастий вітер, то погода буде похмурою.
- Якщо в цей день північний вітер, то буде швидке похолодання.
- Якщо на небі багато зірок, то буде багатий урожай.
- Якщо зірки тьмяні, то буде тепло.
- Якщо зірки мерехтять, то скоро піде сніг.